Program Zajęć
Pierwsze zajęcia dają możliwość wypowiedzenia swoich oczekiwań, odnośnie programu Szkoły: poruszanych zagadnień i tematyki. To także doskonały czas na wyrażenie swoich uczuć i emocji związanych z oczekiwaniem na narodziny Waszego Maleństwa w gronie osób, które przeżywają podobne emocje. To czas na nawiązanie nowych znajomości, które niekiedy przeradzają się w wielopokoleniowe przyjaźnie…
Psychologia i fizjologia III trymestru ciąży
W tej części zajęć skupimy się na omówieniu psychologicznych aspektów nowej roli, do której się przygotowujecie – zmian, jakie zachodzą w Rodzicach – Mamie i Tacie.
Skupimy się także na omówieniu fizjologii III trymestru ciąży, oraz niezbędnych badań, jakie trzeba wykonać.
Wszystkie spotkania prowadzone są w formie warsztatów, co ułatwia przyswojenie wiedzy. Na zajęcia zapraszamy PARY. Osobą towarzyszącą może być mąż, partner, mama, teściowa, przyjaciółka… Ktoś, z kim będzie można podyskutować po zakończeniu naszego spotkania.
Odkryjemy drzemiącą w Kobiecie siłę… Niezwykłą moc, jaką daje MACIERZYŃSTWO. Porozmawiamy na temat niesamowitych emocji, jakie są Waszym udziałem w czasie porodu. Omówimy pozycje porodowe i ich znaczenie dla przebiegu porodu. To warsztaty, na które czekacie z wielką ciekawością zmieszaną z lękiem, ale i radością. To przecież dzień – najważniejszy w życiu Waszym i Waszego Dziecka… Czas, w którym wyrusza w wielką podróż – podróż Życia …
Omówimy:
- Zwiastuny porodu a początek porodu – jak odróżnić?
- Jak rozpoznać, że to JUŻ ..?
- Co powinno zaniepokoić już na początku porodu?
- Kiedy pojechać do szpitala, aby nie okazało się, że to falstart..?
- Jak przebiega poród fizjologiczny, naturalny ..?
- Co zabrać ze sobą do szpitala, czyli kiedy i jak spakować torbę?
Podzielimy się także z Wami naszą wiedzą na temat tego, co zrobić, kiedy Maluchowi nie spieszy się na Świat – podpowiemy kilka naturalnych metod przyspieszania porodu.
Podczas trwania każdego spotkania oraz już na zakończenie – jest czas na zadawanie pytań.
- Porody zabiegowe – Co, kiedy nie zawsze wszystko przebiega naturalnie? Co to są porody zabiegowe i jak taki poród przebiega?
- Cięcie cesarskie – planowe i ze wskazań nagłych. Jak się przygotować i jak przebiega. Czy Tata może być uczestnikiem cc, co może zrobić, żeby pomóc? Kiedy pojechać do szpitala, jeśli poród rozpoczyna się kilka dni przed planowanym terminem cięcia cesarskiego?
- Metody łagodzenia bólu (naturalne oraz ZZO porodu)
Nie każda rodząca chce skorzystać ze Znieczulenia Zewnątrzoponowego porodu – często chcemy rodzić zgodnie z naturą, stosując naturalne metody łagodzenia bólu porodowego…
Co można zrobić jeszcze w domu, jak sobie pomóc w szpitalu..? Aromaterapia, muzykoterapia, immersja wodna, masaż, TENS …
Jak oddychać, żeby pomóc sobie i dziecku podczas porodu..?
Omówimy także Znieczulenie Zewnątrzoponowe Porodu oraz znieczulenia stosowane podczas cięcia cesarskiego.
Podejmiemy dyskusję na temat osoby towarzyszą
cej w porodzie- podpowiemy, jak Panowie mogą pomóc oraz zainicjujemy rozmowę, którą dokończycie już sami, w domu…
- Połóg
POŁÓG – opowiemy o tym, co dzieje się po porodzie…
Wydaje się, że temat porodu jest najbardziej stresującym zagadnieniem omawianym w Szkołach Rodzenia. Jednak to, co w teorii wydaje się oczywiste – czyli cudowny wspólny czas z Maluszkiem po powrocie do domu – dla niektórych okazuje się trudnym czasem… POŁÓG – piękne, choć niekiedy bardzo trudne – szczególnie pierwsze dni – w domu z Maleństwem. Jak przygotować się do tych zmian? Fizjologia, ale także stany niepokojące w połogu. Co dzieje się z młodą Mamą po porodzie (zarówno fizjologicznym, jak i po cięciu cesarskim), z dzieckiem, jak odnaleźć się w nowej roli – Ojca Rodziny?
Na te i inne pytania odpowiemy podczas tego spotkania.
- Spotkanie z lekarzem pediatrą
Spotkanie z lekarzem pediatrą, to niespotykana w innych Szkołach Rodzenia możliwość nie tylko wysłuchania wykładu na temat stanów przejściowych, czyli adaptacji noworodka do życia w świecie poza brzuszkiem Mamy. To okazja, aby jeszcze przed porodem zadać lekarzowi pytania na temat szczepień i procedur medycznych, jakie wykonujemy w szpitalu. To także czas, aby jeszcze przed porodem podjąć ważne decyzje i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.
- Ćwiczenia z fizjoterapeutką
Wszystkie młode Mamy zapraszam do ćwiczeń z fizjoterapeutką. To pakiet ćwiczeń usprawniających dla kobiet w ciąży i przygotowujących do porodu. To także pokazanie pozycji w pierwszym i drugim okresie porodu. Nasza fizjoterapeutka pokaże także, co robić, aby jak najszybciej wrócić do formy po porodzie.
Ćwiczenia:
– przed porodem
– po porodzie
– przeciwobrzękowe
– wzmacniające mięśnie dna miednicy
– pozycje wertykalne w I i II okresie porodu
– co robić, a czego nie robić po porodzie siłami natury/ cięciu cesarskim
– mobilizacja blizny po cięciu cesarskim
– ćwiczenia przy dolegliwościach bólowych ze strony kręgosłupa
Jeśli masz założony pessar położniczy lub zakaz ćwiczeń z powodu zagrażającego porodu przedwczesnego – postaraj się zapamiętać jak najwięcej a ćwiczenia wdrożyć już po porodzie.
To spotkanie, podczas którego zaopiekujemy się Maluszkiem…
Omówimy niezbędne zakupy, pokażemy jak urządzić pokój/ kącik dla noworodka. Zastanowimy się wspólnie, gdzie Maluch zamieszka zaraz po porodzie i złagodzimy stres związany z pierwszymi wspólnymi dniami.
Pokażemy jak podnosić, unosić, przebierać, przewijać, rozbierać i kąpać Maleństwo oraz jak ubrać, żeby nie przegrzewać ani nie wyziębić … Omówimy procedury szpitalne, abyście mogli wszystko przemyśleć na spokojnie – jeszcze w domu, przed porodem. Opowiemy o stanach przejściowych noworodka – od pierwszej kupy aż po nasiloną żółtaczkę fizjologiczną … Zdradzę Wam też kilka tajemnych trików położnych – czyli, co zrobić, aby dziecko nie płakało i pięknie się rozwijało…
Zawsze znajdę czas, żeby odpowiedzieć na Wasze pytania. A na koniec wspólnie wykąpiemy i ułożymy „baby” lalkę w bezpiecznej pozycji do snu…

- Spotkanie z Doradcą Laktacyjnym –Czyli wszystko na temat udanego karmienia piersią. Podczas tych zajęć omówimy korzyści płynące z karmienia naturalnego (zarówno dla Mamy jak i Dziecka), pokażemy wygodne pozycje do karmienia, omówimy dietę mamy karmiącej i zajmiemy się problemami, jakie mogą się pojawić – podpowiemy jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy.
- Podsumowanie kursu i zakończenie –Podczas ostatniej godziny zajęć przypomnę najważniejsze treści i tematy poruszane podczas zajęć. Odpowiem też na wszystkie nurtujące Was pytania. Nie skończymy, zanim nie poruszymy wszystkich nurtujących Was zagadnień. Te zajęcia często się przedłużają 😉
Na Kurs zapraszamy wszystkich naszych Absolwentów bezpłatnie, choć nie jest on refundowany przez Urząd m.st. Warszawy.
Te warsztaty mają na celu uświadomić nam jak bardzo ważna jest Pierwsza Pomoc Przedmedyczna. Szkolenie w czasie pandemii odbywa się także online. Podczas warsztatu posiądziecie następujące umiejętności:
Dowiecie się czym jest Pierwsza Pomoc
- Na podstawie jakich przepisów mówimy o zasadach Pierwszej Pomocy
Poznacie – jak powinny funkcjonować i jak należy oceniać pracę podstawowych parametrów życiowych - Omówimy BEZPIECZEŃSTWO – to część mająca na celu przedstawienie możliwych zagrożeń dla ratownika, poszkodowanego i osób z otoczenia oraz nauki jak im przeciwdziałać
- Podpowiemy – jak wezwać pomoc – czyli zasady działania systemu ratownictwa medycznego, „łańcucha ratunkowego”, miejsca, w których można uzyskać pomoc i sposoby wzywania pomocy
- Na podstawie jakich przepisów mówimy o zasadach Pierwszej Pomocy
TEMATYKA KURSU obejmuje następujące zagadnienia:
- Bezpieczny Maluch w domu i w samochodzie
- Jak rozpoznać stan zagrożenia życia u dziecka- kiedy należy rozpocząć udzielanie pomocy
- Zatrzymanie pracy serca – schemat podstawowych czynności ratunkowych (w tym obsługa AED – automatycznego defibrylatora)
- Nauka postępowania w przypadku zadławienia, nauka rękoczynu Heimlicha.
- Rany i tamowanie krwotoków – nauka postępowania podczas tamowania krwotoków, nauka wykorzystania odpowiedniego opatrunków przy różnych rodzajach zranień oraz omówienie wybranych urazów ciała i nauka ich zaopatrywania
- Zatrucia – rodzaje zatruć oraz postępowanie w domu
- Drżenia i drgawki – sposób postępowania
- Gorączka, zapalenie krtani, oparzenia …
- Ciało obce w nosie, uchu, oku
- Czas na Wasze pytania …